Мета: вдосконалювати вміння учнів аналітично мислити у художньому полі; через
порівняльний аналіз образу головного героя Герасима Калитки з подібними
образами скупарів зі світової літератури розкрити вічну тему влади грошей
над людиною;
розвивати навички характеристики літературного героя, самостійної роботи
над проектом, висловлювати особисте ставлення до зображуваного,
формувати вдумливе ставлення до життя;
виховувати в учнів порядність, чесність, взаємоповагу, неприйняття
після уроку учні знатимуть:
· як в українській та світовій літературах висвітлено тему влади грошей;
· проблеми цього твору та їх актуальність.
умітимуть:
· досліджувати проблему, порушену автором у творі;
· робити компаративний аналіз образу скупого;
· висловлювати власні судження про владу грошей над людиною;
· практично розмежовувати матеріальне й духовне.
Тип уроку: урок аналізу художнього твору.
Методи, прийоми і форми роботи:розповідь учителя, випереджувальне завдання – презентація проекту «Усе обертається навколо грошей», вибіркове читання, робота в групах, метод «Прес», елемент гри «Найрозумніший», порівняльна діаграма Вена, сенкан.
Обладнання: портрет письменника,текст твору, ілюстрації до п’єси, перегляд уривку з п’єси «Сто тисяч», картки самооцінювання, гаманець-калитка
Міжпредметні зв’язки: зарубіжна література, народознавство,музика, театр, історія,інформатика.
Забезпечення:Слоньовська О. В., Українська література.
Підручник для 8-го кл. –К.: Освіта, 2008. – 400 с.
Проблема уроку: Що примушує людину ставити матеріальне вище за духовне?
Епіграф: Краще голий та правдивий,
ніж багатий та беззаконний.
Г. Сковорода
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ø Забезпечення емоційної готовності учнів перед уроком «Кольоровий настрій».
Визначте свій настрій за допомогою одного із кольорів:
- Червоний – піднесеність;
- Зелений – спокій;
- Синій – щастя;
Ви підсвідомо вибрали собі «в друзі» ті кольори, які відповідають вашому настрою.
А чи знаєте ви, що кожний день тижня теж має свій колір?
- Понеділок – фіолетовий;
- Вівторок – червоний;
- Середа – жовтогарячий;
- Четвер – зелений;
- П’ятниця – синій;
- Субота – коричневий;
- Неділя – жовтий.
зосередьте увагу на квадраті, який відповідає кольору сьогоднішнього дня, заплющте очі і, зберігаючи в уяві цей колір, поширте його в довкіллі.
ІІ. Актуалізація опорних знань у формі гри «Найрозумніший»
Тема: Український театр корифеїв, життя та творчість І. Карпенка-Карого
1. Назвати справжнє ім’я Карпенка-Карого.
2. Пояснити утворення псевдоніму «Карпенко-Карий».
3. За жанром твір «Сто тисяч»…
4. Перша назва п’єси «Сто тисяч».
1. Значення слова корифей.
2. Коли виник український театр корифеїв?
3. Назвати ім’я керівника українського театру корифеїв.
4. Назвати імена відомих акторів цього театру.
1. Про що свідчить дата 1868-1869рр у житті Карпенка-Карого?
2. У якому році і де вийшло перше видання драматичних творів Карпенка-Карого?
3. Продовжити : у 1887р в Херсоні……
4. У які роки проходили гастролі трупи Карпенка-Карого в Херсоні?
(Правильна відповідь на питання своєї групи – 2б.,
на питання іншої групи -3б.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Ø Повідомлення теми, мети та проблеми уроку
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
І. Карпенко-Карий був прекрасним актором і у трагікомедії «Сто тисяч» блискуче зіграв роль головного персонажа – Герасима Калитки, а роль копача Бонавентури – виконав рідний брат Карпенка-Карого артист Панас Саксаганський.
Думаю, що успіх Карпенка-Карого на сцені можна пояснити тим, що це був перш за все талановитий актор. Теми для своїх п’єс він брав із життя, а проблеми, які він порушував у своїх творах, були близькими для глядача. Йому хотілося розповісти про тих, хто нечесним шляхом нагромаджував свої багатства, про шахраїв- грошолюбів, і тоді визріває назва п’єси «Гроші», яку згодом драматург називає «Сто тисяч».
· Як у творі порушено проблему влади грошей над людиною?
В
Л
А
Д
А
Г
Р
О
Ш
Е
Й
|
(учні зачитують цитати героїв про гроші)
· Який вплив мають гроші на людину? На прикладі Г. Калитки
Робота в групах
1гр.-стає на злочинний шлях;
2 гр. - забуває про моральні принципи;
3 гр. - притупляються родинні почуття, грубо поводиться з наймитами
Метод «Прес»
Я вважаю…
Тому що…
Наприклад …
Отже…
(Відповідь на проблему уроку: Що примушує людину ставити матеріальне вище за духовне? У гонитві за багатством особа стає бездуховною, втрачає тверезий глузд, людську подобу, нормальну родину, її життя позбавляється смислу).
Перегляд уривку зі спектаклю( дія І ява VІІ – Савка і Герасим)
· Проблема влади грошей над людиною є «вічною» у літературі
Образ скупого
І. Карпенко-Карий Ч. Діккенс
«Сто тисяч» «Різдвяна пісня в прозі…»
Презентація проекту «Усе обертається навколо грошей».
· Словникова робота: пояснення значення слова калитка .
Чи випадково автор вибрав для свого персонажу саме таке прізвище?
· Демонстрація експонату з музею села - калитка.
· Історична довідка про російського царя Івана Калиту (1325-1340)
Зі словянської калита – «мішок, кошель», ср. грецьке καλάθα -«корзина», звідти і арабське халіф(каліф)- збирач. Івана Калиту вважали «збирачем руських земель».
Іван Калита почав збирати руські землі, вдаючись до різних засобів.Він грабував руські міста, а на отримані гроші купував нові ярлики в Орді на право збору ординської данини..
Можна сміливо стверджувати, що Іван Калита був аморальною людиною для свого часу і свого положення. Маючи величезні статки, він жив дуже скромно, гроші витрачав тільки для справи. Однак при ньому російські землі змогли відпочити від набігів.
· Чи існують зараз «Калитки»?
VІ. Підсумок уроку
· У чому актуальність проблем твору для сучасного життя?
· Відповідь на проблемне питання уроку.
VІІ. Рефлексія
· Сенкан « Гроші»
· Будь собою
Роки повняться досвідом,
Слово – порадою.
Не торгуй у житті,
Мов копійкою, правдою.
Не розмінюй
Своєї душевної цільності
На привабливі блиски
Сумнівної цінності.
Не продайсь, не віддайсь,
Не піддайся нікому
За пухленький пиріг,
За диванчик для дому,
За обійми, горілку,
Компанійки знатні,
Бо вони замінить основного не здатні.
Не схибуй ні в багатстві,
Ні в славі, ні в бідності.
Будь собою, що зна ціну власної гідності.
Хай твоя неповторність
Засіяє над світом,
І тепліє земля, помережена слідом.
(В. Крищенко)
VІІІ. Оцінювання і самооцінювання в групі
ІХ. Домашнє завдання
Тестові завдання ст..244-245
Твір-роздум «Що в житті людини найцінніше?»
Комментариев нет:
Отправить комментарий