Тема: «Слово
про похід Ігорів». Символічно- міфологічні образи, фольклорні
мотиви та їх значення. Поетичність
образу Ярославни.
Мета:
розкрити поетичність образу Ярославни, визначити символічно-міфологічні образи
та фольклорні мотиви, їх значення у структурі твору;
Розвивати
усвідомлення того, що любов до рідної землі, вірність у коханні – вічні
загальнолюдські цінності; уважність, спостережливість учнів;
Виховувати
повагу до історичного минулого рідного краю, любов до краси слова.
·
Відомості про княгиню
Ярославну – символічний образ руської жінки;
·
Художню цінність цього
образу.
учні умітимуть:
·
Пояснити поетичність
образу Ярославни;
·
Виділити
символічно-міфологічні образи та їх значення.
учні цінуватимуть:
·
Багатовікову історію
України;
·
Вірування, звичаї,
традиції нашого народу;
·
Почуття кохання й
патріотизму.
Тип
уроку: формування умінь і навичок
Вид уроку: урок-дослідження
Методи, прийоми і форми роботи:розповідь учителя, бесіда,випереджувальне завдання
– збір інформації для створення презентації
«Образ Ярославни», вибіркове читання,виразне читання
напам’ять, робота в групах, метод
«Прес», сенкан, цитатний диктант, «асоціативний кущ»
Обладнання: текст твору, ілюстрації до поеми, перегляд уривку з м/ф«Сказання про Ігорів похід», «Плач Ярославни»
Т.Шевченка,сучасне звучання «Плач Ярославни» у виконанні Євг.Сотнікової,
комп’ютерна презентація, картки самооцінювання,
Міжпредметні зв’язки: історія України, світова література, народознавство, географія, інформатика,
образотворче мистецтво, музика..
Забезпечення:Слоньовська О. В.,
Українська література. Підручник для 8-го кл. –
К.: Освіта, 2008. – 400 с.
Проблема
уроку: У чому краса, привабливість і
вічність образу Ярославни?
Епіграф:
Жіночість – це
найвище втілення краси, моральної чистоти і благородства.
В.Сухомлинський
Хід уроку
І.
Організаційний момент (емоційне налаштування на урок – «Кольоровий настрій» на
початку уроку)
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Швидко плине
час,ви дорослішаєте і замислюєтеся над своїм майбутнім. Я впевнена, кожен з вас
мріє стати не тільки гарним спеціалістом в обраній галузі, а й корисним для
свого народу, своєї Батьківщині. Це можливо тільки тоді, коли ви будете любити
Україну, цікавитися звичаями, традиціями, пишатися її славною історією.
ІІІ.
Актуалізація опорних знань
·
Скласти усно асоціативний кущ
Славна історія слов’ян у «Слові……»
Історичні події історичні факти історичні образи
·
Цитатний диктант «Хто з
героїв?»
1.«.... славен князь,Міццю розум оперезав,Мужністю сердечною нагострив».
(Ігор)
2. «Один брат, один світ світлий...,Обидва ми Святославичі»( Всеволод)
3. «А ... дорогами небитими Помчалися к Дону великому».(Половці)
4. «Біжить ... сірим вовком стелеться... К Дону великому»(Гзак)
5. Той-бо ... мечем незгоду кував Стріли розсівав по землю( Олег)
6. «Зронив тоді великий ...Золоте слово, зо слізьми змішане». (Святослав)
7. «...Якщо кому хотів пісню творити, то розтікався він мислю по древу». (Боян)
3. «А ... дорогами небитими Помчалися к Дону великому».(Половці)
4. «Біжить ... сірим вовком стелеться... К Дону великому»(Гзак)
5. Той-бо ... мечем незгоду кував Стріли розсівав по землю( Олег)
6. «Зронив тоді великий ...Золоте слово, зо слізьми змішане». (Святослав)
7. «...Якщо кому хотів пісню творити, то розтікався він мислю по древу». (Боян)
8.«Уже нам своїх милих лад ні
мислію помислити, ні думою здумати, ні очима оглядіти, а злота і срібла того не мало загубити».
(Жони руськії)
9. «Славний
яр-тур ...!Стоїш ти на полі ратному,Сиплеш на воїнів стрілами».(Всеволод)
10. «Пересів
... із сідла золотого В сідло
невольницьке». (Ігор)
11. «Коли сокіл до гнізда летить —
то ми сокільця опутаємо красною дівицею». (Кончак)
12. «Як та
чайка-жалібниця Стогне вона
рано-вранці». (Ярославна)
(взаємооцінювання – обмінятися зошитами і перевірити відповіді)
(взаємооцінювання – обмінятися зошитами і перевірити відповіді)
ІV.
Оголошення теми, визначення мети, завдань уроку (Презентація з теми)
(проектується
на екран -1 слайд. - тема;
за
2 слайд. діти самостійно визначають мету
і завдання.
Можна почати зі слів: дослідити…уміти…цінувати… )
Пояснити
епіграф Жіночість – це найвище втілення краси,
моральної чистоти і благородства.
В.Сухомлинський
V.
Формування умінь і навичок
Серед
мужніх воїнів особливе місце в «Слові…» посідає образ Ярославни – дружини Ігоря
Святославина. Поряд із сміливими, у залізних шатах героями на тлі грізних битв
ця ніжна жінка виділяється дуже виразно, а глибокий ліризм і моральна краса
роблять цей образ справді неповторним.
Бесіда:
1. Якою
ви уявляєте княгиню Ярославну? «Намалюйте»
її словесний портрет.
План характеристики
образу Ярославни (на дошці)
1. Єдиний
жіночий образ, справжнє імя.
2. Її
душевний стан.
3. Плач
героїні (до кого звертається; з яким проханням).
4. Художні засоби .
5. Якими рисами характеру наділена ?
6. Художня цінність образу.
Бесіда:
2. За
яких обставин ми знайомимося з дружиною
кн. Ігоря?
Група істориків
3слайд. - історична довідка про
Ярославну
4слайд.- карта Київської Русі (битва1185р)
3. Як
ви гадаєте, що могла почувати, про що думати молода княгиня, одержавши звістку
про поразку і полон свого чоловіка
(думки
учнів; монолог Ярославни читає учениця)
Вчитель.
Ярославна – історична особа, але разом з тим вона – художній образ, створений
автором «Слова…». Ярославна постає перед нами не як княгиня, а як звичайна
руська жінка, що гаряче любить свого чоловіка-воїна, свою батьківщину. Її плач
за чоловіком - це плач руської жінки.
Група фольклористів
5слайд.- фольклорні мотиви та
міфологічні образи
(читають уривки з плачу і пояснюють
використання образів Вітру, Дніпра, Сонця, чайки,зозулі, ритуальних дій)
6 слайд.- перегляд уривку з м/ф
«Сказання про похід Ігорів» - плач
Ярославни (хвилинка відпочинку)
Вчитель.Єдність
твору із фольклором прослідковується і у використанні художніх засобів.
Групам роздають листочки із
визначенням худ.засобів,учні повинні віднайти і
зачитати приклади до них із плачу Ярославни.
Вчитель.Проте зв'язок «Слова...» з
фольклором не вичерпується запозиченням певних стилістичних прийомів. Головне —
близькість автора «Слова...» до народної моралі, психології, світогляду при
зображенні подій та героїв.
4.
Які найкращі риси
жінки, дружини, патріотки втілені в цьому образі?
( через призму проблемного питання)
Метод «Прес»
Я вважаю….
Тому що….
Наприклад….
Отже…
Проблемне питання: У чому краса.
привабливість і вічність образу
Ярославни?
Група
літературознавці
7,8 слайд.-використання образу
Ярославни в українській та світовій літературі, драматургії.
Виразне читання напам’ять «Плач
Ярославни »Т. Шевченка.
Складання
сенкану (під супровід сучасного звучання «Плач Ярославни»)
Ярославна
Вірна,
любляча
Переживає,
молиться, страждає
За
долю Ігоревої дружини
Єфросинія
VІ.
Узагальнення і систематизація вивченого
·
Якби ви мали можливість
зустріти Ярославну, з якими словами ви звернулися б до неї?
·
Висловіть свої
припущення стосовно того, як би склалася подальша доля Ярославни у разі смерті
Ігоря?
VІІ.
Підсумок уроку
-
У чому популярність
цього жіночого образу сьогодні?
-
Кого із відомих жінок
України ми можемо назвати «сучасною
Ярославною»?
VІІІ.
Рефлексія
.Метод
« Незакінчене речення».
Перевірка настрою у кінці уроку.
ІХ.
Оцінювання і самооцінювання у групах.
Х. Домашнє
завдання (9 слайд)
На
основі опрацьованого на уроці підготуватися до письмової роботи
«Поетичність
образу Ярославни»
Комментариев нет:
Отправить комментарий