Вставні слова,словосполучення, речення.Узагальнення і систематизація вивченого
Мета. Створити комфортні умови для навчання, за яких кожен
учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.Навчальна: узагальнити й систематизувати основні відомості про речення із вставними конструкціями, сформувати цілісну систему особистісних знань восьмикласників із теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал; удосконалити пунктуаційні вміння й навички.
Розвивальна: розширити й систематизувати знання учнів про вставні слова, закріпити навички вживання їх у мовленні; розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленнєві дії, аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обгрунтовувати; розвивати мовленнєво – комунікативні вміння редагування, моделювання, конструювання синтаксичних конструкцій із вставними словами, реченнями; за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини.
Виховна: виховувати інтерес до духовної та національної спадщини нашого народу, прагнення вдосконалювати себе, своє мовлення, робити його багатим, грамотним; виховувати в учнів самостійність, справедливість, доброзичливість, гуманність, повагу до людей, старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.
Міжпредметні зв’язки: народознавство, українська література, історія України.
Тип уроку: узагальнення і
систематизація вивченого.
Наочність: підручник для 8 кл(таблиця «Вставні слова,
словосполучення»),комп’ютери із завданням.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Швидко плине час,
ви дорослішаєте і замислюєтесь над своїм майбутнім. Я впевнена, кожен з вас
мріє стати не тільки гарним спеціалістом в обраній галузі, а й корисним для
свого народу, своєї Батьківщини. Це можливо тільки тоді, коли ви будете любити
Україну, пишатися її славною історією, цінувати духовні та національні символи.
Скласти усно асоціативний кущ «Духовні та національні
символи України»
Епіграф уроку
Без традиції нема культури,
без культури нема нації.
В’ячеслав Липинський
ІІІ. Визначення теми, мети, завдань уроку.
Отже,
культурологічна лінія нашого уроку визначена. А оскільки у нас урок української
мови, то лінгвістичною темою сьогодні є «Вставні слова,словосполучення, речення
. Узагальнення і систематизація вивченого».
Учні записують
число і тему уроку. Звертаються до комп’ютера(слайд2) і за допомогою схеми
самостійно визначають мету і завдання уроку. Можна почати зі слів повторити, знати, вміти.
Тема, мета і
завдання уроку визначені, залишилося налаштуватися. Будь ласка, посміхніться
один одному, побажайте вдалого уроку.
ІV. Актуалізація
опорних знань.
Метод «Мозковий штурм»
1.
Які
конструкції ми називаємо вставними?
2.
Яку
роль вони виконують?
3.
Які
вам відомі групи вставних слів та словосполучень за значенням?
4.
Яку
інтонацію потрібно дібрати при читанні речень з вставними словами чи
словосполученнями?
5.
Яку
синтаксичну роль виконують вставні слова і словосполучення?
6.
Які
слова не бувають вставними?
7.
Що
відомо про вставні речення?
8.
Які
розділові знаки використовуємо при вставних конструкціях?
V. Застосування учнями знань, умінь і навичок.
Робота за комп’ютером
« Творче конструювання»(слайд3)
Прочитайте речення, поширте їх вставними
словосполученнями і вставними реченнями поясни використані розділові знаки.
•
1.
Київ – історична і сучасна столиця України, її політичний, культурний і
релігійний центр.
•
2.
Ось уже понад п'ятнадцять століть височіє на дніпровських схилах золотоверхий
Київ – столиця нашої духовності.
•
3.З
глибокою шаною і гордістю вимовляє цю назву кожен українець.
•
4.
У Києві є також музеї і театри, кінотеатри і стадіони ,багато старовинних пам’яток історії та архітектури – все це осередки культури.
•
5.
Сади і парки, Дніпро і Володимирська гірка створюють неповторну атмосферу цього
тисячолітнього міста.
•
6.
Київ – одне з найкращих міст світу, що вабить численних туристів
1. «
Утвори – порівняй»(слайд4)
Завдання: скласти і записати по два речення так, щоб
подані слова і словосполучення в одному з них були вставними, в іншому –
членами речення.
•
Уявіть собі;
правда.
•
Здається;
одне слово.
•
Нарешті;
може.
2. «
Редагування»(слайд5)
Відредагуйте речення (усно). У яких випадках вставні
слова, словосполучення є зайвими?
•
1. Як відомо, свято Масляної прийшло до нас ще із
язичницької культури, між іншим, і збереглося після прийняття християнства.
•
2. Як уже мовилося, на Масляну обов’язково, безперечно, основною стравою і символом є
млинці.
•
3. Зазвичай, їх випікають кожного дня ,так би
мовити , з понеділка і до неділі.
•
4.Зрештою, круглий рум'яний млинець, дійсно, дуже схожий на сонце.
•
5. Крім того, уявіть собі, кожна господиня мала свій
особливий рецепт приготування млинців.
3.
«
Робота з текстом»(слайд6)
Кажуть, що
українець співає цілий рік і цілий вік. Так, мабуть, нам від
Бога дано. Було заборонено слово, письмо, щепили до нашої культури те, що їй
зроду-віку невластиве. Але нація збереглася, безперечно, завдяки тому
півмільйонному пісенному вінку, котрим була заквітчана Україна, єдина держава у
світі, що має таку багату пісенну спадщину. На щастя, добрі, щирі, талановиті
люди не перевелися серед нас.
Повірте, головне — це внутрішній світ
людини, ось про нього і має писати література. Не описувати фізичні дії, а,
можливо, душевні прояви, переживання, думки, навіть щось більше, але то вже,
напевно, належить Богові. Отже, немає сірих непомітних людей, кожен має свою
душу. У кожній душі — свій чутливий світ.
А український живопис! На щастя,
збереглися в ньому національні мотиви, що підносять його над буденністю життя.
Здається, а що тут такого — небо звичайне, дерева звичайні, садок звичайний. А
щось таки бере за душу, судомить м'язи, заставляє надовго зупинитися перед полотном.
Отже, на такому трепетному і щемному
почутті й виховується особистість. Дивна річ, що саме так народжується
мудрість, щирість, ніжність — усе те, на чому стоїть сей світ (3 журналу).
•
Визначити
тему, основну думку тексту; тип мовлення. Дати заголовок.
•
Знайти речення із вставними словами, ОЧР, пояснити
розділові знаки.
4. Хвилина
відпочинку (фільм про Україну)(слайд7)
5. Словниковий диктант
Учні
самостійно виписують 10-15 слів на вивчені орфограми, складають словниковий
диктант.
6. Міні-диктант
Для українців (це вже стало нашою традицією) символом національної
культури є Т. Шевченко. Великий Кобзарь уособлює духовність народу і його сподівання. Чимало відомо про Шевченківські
місця. На далекому Мангишлаці (а
саме туди був висланий поет) є колодязь, який місцеві жителі називають
Тарасовим.
·
Синтаксичний
розбір 2-го речення.
·
Морфологічно
іменник символом та прикметник місцеві.
7.
Скласти
діалог « Гарно в рідній стороні», використовуючи вставні конструкції
VІ. Підсумок та узагальнення.
« Міні-тест»
із самоперевіркою(слайд8,9)
•
1. Слова або сполучення слів,
якими мовець виражає своє ставлення до
того, про що він повідомляє, називають….
А)
відокремленими
Б)
звертаннями
В)
вставними
•
2.
У реченні вставні слова…
А)
виступають додатками
Б)
виступають присудками
В)
не виступають членами речення
•
3.
Визначте речення зі вставним словом:
А)
Ви, звичайно, знаєте мою сестру.
Б)
Замолоду люди бувають здоровіші, чуліші до закону правди.
В)
У нас з тобою тепер нема владолюбства.
•
4.
Виділіть зайве речення:
А)
Справді, це була незвичайна вода.
Б)
Вибачай, кумочку, більше не маю чим вас гостити.
В)
Кажуть, сніг на полі – хліб у коморі.
•
5.
Як називають виділену конструкцію, у поданому реченні?
Улітку під вербою біля хати(як
добре, що скінчилася зима) княгиня почала дітей навчати.
А)
вставне слово
Б)
вставне словосполучення
В)
вставне речення
•
6.
Вставні і вставлені конструкції в реченні виділяються:
А)
лише комами
Б)
лише тире
В)
комами, тире, дужками.
VІІ. Рефлексія . Метод «Незакінчене речення».
Під
час уроку мені було…
Я
навчився…
Найбільші
труднощі я відчув…
Я
зрозумів…
VІІІ. Оцінювання
ІХ. Домашнє завдання(слайд10)
•
“В” –
написати листа однолітку за кордон і розповісти про Україну, використовуючи
вставні конструкції.
•
“Д” –
вправа 341, синтаксичний розбір речень.
•
“С” –
вправа 340.
Комментариев нет:
Отправить комментарий